ATIK MALZEMELERDEN GİYSİ ÜRETİYORLAR

ATIK MALZEMELERDEN GİYSİ ÜRETİYORLAR
15 Nisan 2013 Pazartesi
  • Haberi PDF olarak bilgisayarına kaydet
  • Haberi Yazdır
 
  • Facebook' ta paylaş
  • Delicious hesabına ekle
  • Twitter' da paylaş
  • Myspace' de paylaş
  • Digg' de paylaş
  • Google' da paylaş
  • Friendfeed' de paylaş
  • Microsoft Live' da paylaş
 

Abdurrahman Fırat

Adnan Menderes Üniversitesi Aydın Meslek Yüksek Okulu Giyim Üretim Teknolojisi Programı ikinci sınıf öğrencileri, Proje dersi kapsamında Öğretim Üyesi Leyla İzbudak rehberliğinde atık malzemelerden ve günlük hayatta giysi malzemesi olarak kullanılmayan malzemelerden giysi ürettiler.

Yumurta ve peçeteden, ameliyat ve bulaşık eldivenlerinden, balonlardan, çöp poşetlerinden, yapay çiçeklerden, sigaralardan, kablolardan, bulaşık telinden, aynadan, iskambil kağıdından, deterjan poşetlerinden, pipetten, alüminyum folyo, karton bardaktan, plastik bardak ve kaşıktan ve buna benzer malzemeler kullanılarak ilginç elbise tasarımları oluşturuldu.

Farklı renkte led ışıkları elbisenin iç kısmına monte ederek akşamları giyilecek değişik bir elbise de tasarladılar. Barok döneminden esinlenerek ve geometrik şekiller kullanılarak çöp poşetinden farklı bir giysi tasarlandı.

Program olarak klasik bir eğitim anlayışı yerine daha çok teknolojiyi takip ederek ve tasarıma yönelik uygulamalar yaparak öğrencilerini yetiştirmeyi planlayan Öğretim Üyesi Leyla İzbudak şunları söyledi; "Bu anlamda proje derslerimizde öğrencilerin sektörde var olabilmeleri ve özellikle tasarımla var olabilmeleri anlamında daha çok tasarıma yönelik giysiler üretmekteyiz. Yani günlük hayatta giyilebilir kıyafetlerde yapıyoruz tabi ama bunun dışında özellikle proje dersinde günlük hayatta pek karşılaşmadığımız ya da materyal olarak atık maddelerden veya günlük hayatta kıyafet malzemesi olarak pek karşılaşmadığımız balonlardan, ameliyat eldivenlerinden, bulaşık eldivenlerinden, sigaradan peçeteden bu gibi malzemelerden de giysiler üreterek öğrencilerin tasarımla ilgili sınırlarını biraz daha zorlamaya ve farklı düşünmeye itecek şeklide onları eğitmekteyiz. Öğrencilerimiz bu programdan mezun olduktan sonra konfeksiyon sektöründe tekstil sektöründe yine konfeksiyon atölyelerinde ya da kendi işlerini kurarak moda evlerinde çalışmalarını devam edebilmektedirler. Amacımız atık maddeler kullanmak, ya da günlük hayatta insanların aklına gelmeyecek malzemelerden giysi üretmekti. Bunu yapmaya çalıştık ve farklı tasarımlar ortaya çıktı."

Yumurta ve peçete kullanarak elbise yapan ikinci sınıf öğrencisi kaldığı yurdun yemekhanesinde aldığı yumurtaları israf olmasın diye kullanmaya karar vermiş. Yumurta kabuklarını istediği renklere boyayarak peçete üzerine yapıştırdı. Peçeteleri elbiseye montaj yaptığını ve elbisenin üst bölümü boş kalmasın diye üzerilerine yumurtaları ufak ufak kırıp boyadıktan sonra yerleştirdiğini belirtti.

Proje dersimiz kapsamıyla farklı materyallerle bir elbise tasarlamamız gereken öğrenciler atık sigara ve iskambil kağıtlarından bir elbise tasarladılar. Ve insanların kötü alışkanlıkları gün geçtikçe arttığını hisseden öğrenciler ve böyle bir proje gerçekleştirmeye karar verdiler.

Ebru Dündar, "Proje dersimiz kapsamıyla farklı materyallerle bir elbise tasarlamamız gerekiyordu. Bende araştırmalar sonucu böyle bir şey yapmayı düşündüm. Plastik bardaklar ve kaşıklardan elbise yapmaya karar verdim. Etek üzerine kaşık ve pet bardak yerleştirerek değişik bir atmosferde elbise oluşturdum. Bunu değişik aksesuarları süsleyerek bir giysi meydana getirdik" diye konuştu.

Klasik eğitim anlayışı yerine öğrencilerin teknolojiyi kullanıp tasarımına yönelik uygulamalar yaparak eğitim almaları sağlanılmaktadır.

 

Yorumlar »

Not: Yorumların içeriğinden yazan kişi sorumludur.
Ad/Soyad:

E-Posta:

Yorum:

 

Yorumlar »

Dünya Haberleri »

TÜRK İHRACATÇISI ÇİN PAZARINA XİAMEN PENCERESİNDEN Türk ihracatçısı dış ticarette en fazla açık verdiği ülkelerin başın
Gazze'de ölü sayısı 316'ya yükseldi Resmi rakamlara göre saldırılarda ölen Filistinliler'in sayısı 316'a yüks
Akdeniz'de 43 ton esrar ele geçirildi Uyuşturucu taşıyan ‘’Aberdeen’’ isimli 110 metrelik Togo bandıralı
İngiltere Kraliçesi, eskiyen ayakkabılarına yeni İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth’in tam 50 yıldır ayağından çıkartm
VATİKAN'DA İLK KEZ KUR'AN OKUNACAK Filistin lideri Mahmud Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, bugün Vat
SAATLER İLERLEDİKÇE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR Afganistan’da sel sebebiyle 800 ev yıkıldı, çok sayıda kişi hayatını k
 
Twitter Rss Facebook FriendFeed Delicious Twitter MySpace Digg
ANA SAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM | REKLAM | SÖZLEŞME | GİZLİLİK
Kalem Dağıtım Paz. Ajans. Hizm. Ve Oto D.T.M Otel Pan. İşlt. Eğitim. Kur. Tic. Ltd. Şti
Güzelhisar Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No: 99 D:1 AYDIN
0 256 214 84 93
info@aydinbakisgazetesi.com